21. prosince 2014

Blogmas: 24 vánočních receptů

Krásnou 4. adventní neděli!

Pokračujeme v Blogmas a dnes jsem si pro vás připravila tradiční i méně tradiční recepty na vánoční cukroví a dezerty. Aby nešlo jen o jednoduchý seznam všem známých receptů, rozhodla jsem se využít i zahraničních webů a dát sem recepty i z USA a Velké Británie. A jako bonus jsem se ještě rozhodla nakonec dodat pár fotografií vánočně a zimně laděných cupcakes, jelikož je mám tak ráda ;)


Vánoční ježci -Sally's Baking Addiction Soft-baked Red Velvet Chocolate Chip Cookies. Made from scratch!Christmas vanilla roll cake recipeHolly Jolly Jelly Shots


Peppermint Crunch Oreo Truffles - Oreo truffles with Andes peppermint crunch pieces www.insidebrucrewlife.com

Christmas Cranberry MojitosAlmond Cream Cheese Shortbread Bars - Easy, buttery shortbread is topped with cream cheese..mmm! Plus irresistible almond frosting!!Frosted Frosty Cupcakes RecipeChocolate Covered Cherries Recipe- So simple to make at home! This recipe includes the secret ingredient needed to make them gooey! Plus they are the perfect candy to gift for the holidays!Step-by-Step Guide to Making Cinnamon Almond Toffee.

Tak to bylo 24 receptů na vánoční cukroví, jídla a pár nápojů ;) Byla jsem překvapena, že v cizině se evidentně žádné cukroví, jako je to naše, vůbec nedělá. No jak se říká, každý den se učíš nové věci ;) A nyní jako bonus pár fotografií vánočně a zimně laděných cupcakes - mé lásky ;)

Gingerbread Cupcakes with Cinnamon Cream Cheese Frosting

Christmas cakes. Encourage your children to weigh out the ingredients. Use the phrases... Which is heavier? Which is lighter? How much more .... did we neeed?

nomnomnonmnomnom tasty

Fluffy and moist eggnog flavored cupcakes with rich eggnog and cinnamon cream cheese frosting.

Easy holiday DIY - For more holiday ideas, connect with us on Pinterest or visit www.myuglychristmassweater.com!


Žádné komentáře :

Okomentovat

Děkuji všem za vaše komentáře! :)