10. prosince 2014

Blogmas: 24 Vánočních zvyků

Krásné ráno!
Dnešní článek v rámci Blogmas chci věnovat tradicím a zvykům Vánoc. Nevím, jak moc se ještě tradice a zvyky v našich domácnostech dodržují a možná už to není "in", ale momentálně procházím trochu změnou, kdy přemýšlím, jaké rodinné tradice bychom mohli u nás doma držet jako rodina, když teď máme malou Johanku. Probrouzdala jsem tak internetové weby a pro vás nachystala letmý přehled tradic a zvyků, které se na Vánoce držely / drží. Nezůstanu jen u našich českých, ale podíváme se i do zahraničí ;)Zdobení vánočního stromečku


Bez ozdobeného stromečku si Vánoce nedokážu představit. Ať už se rozhodnete pro živý nebo umělý, stromeček je pro mě znakem Vánoc a kdykoliv ozdobený stromeček vidím, mám hned vánoční náladu. Zvyk zdobení stromku v českých zemí pochází z počátku 19. století, přesněji z roku 1819. Každý rok se mění světové trendy a dokonce i zdobení stromečku je módní záležitostí - můžete si tak vybrat, zda budete věrni již nakoupeným ozdobám či zda si budete kupovat nové a každý rok bude váš stromeček v jiném kabátu. Letos by to měla být bílá a fialová barva.


Postění se a zlaté prasátko


Lidé věří, že když se budete celý den 24. prosince postit, to znamená nic nejíst, jen pít vodu, uvidíte večer zlaté prasátko, které vám zajistí pro příští rok hojnost úrody a peněz. Předpokládám, že je to zvyk pocházející z dob středověku, kdy se lidé v době Adventu postili, ale je to jen moje domněnka a nemusí to být pravda ;) Osobně si myslím, že celý den držet hladovku a večer se pak nacpat kaprem a bramborovým salátem není zrovna dvakrát dobrý nápad, takže osobně jsem nikdy tento zvyk nedodržovala a nechystám se na to :)


Jmelí


Tento zvyk je něco pro zamilované :) Traduje se, že pokud se pod jmelím na Vánoce dvojice políbí, jejich láska vydrží věčně, stejně jako lístky jmelí nikdy nezežloutnou. Také se říká, že darované jmelí přináší štěstí, takže zkuste někomu letos přinést větvičku jmelí ;)


Rozkrajování jablek a louskání ořechů


Možná trochu zapomenutý zvyk, kdy si každý člen rodiny o Štědrém dni vybere jablko a horizontálně ho rozkrojí. Pokud je střed zdravý, semínka tvoří pěknou hvězdičku, v příštím roce se bude osobě dařit, bude zdravá a mít štěstí. Pokud by se objevil kříž nebo byla hvězda ošklivá, znamenalo by to neštěstí, vážnou nemoc či dokonce smrt. Na stejném principu funguje i louskání vlašských ořechů - když je vnitřek v pořádku, vše bude dobré, naopak člověka čeká neštěstí.


Kapr


Dnes rodiny velice často klasického kapra nahrazují lososem, pstruhem nebo dokonce kuřecím řízkem. Nikdo nemůže nikoho soudit, ale upřímně ten kuřecí řízek už mi přijde drsný. Kapr je tradičním českým vánočním jídlem stejně jako je krocan v USA. Nejčastěji se připravuje smažený v trojobalu, ale čím dál častěji se objevují na stolech kapři připraveni mnohem zdravěji a internet je plný zajímavých receptů. 
Dalším zvykem spojeným s kapry je uchování kapří šupiny v peněžence, což vám má přinést více peněz.


Lití olova


Velice starý zvyk sahající až do staročeských dob. Nad plamenem se roztaví olovo a poté se naráz vlije do studené vody. Podle tvaru, který ve vodě utvoří, se rodina či jednotlivý člen rodiny snaží vyčíst budoucnost na příští rok. Nezadané dívky v něm mohou hledat monogram či obličej svého budoucího muže, také se můžete zeptat na určitou otázku a ve tvaru hledat odpověď.Štědrovečerní stůl


Zvyků kolem štědrovečerního stolu je hned několik. Zaprvé by množství stolovníků nemělo být liché, protože to přináší smůlu a mohli by tak na sebe nechtěně přinést něco zlého. Také se prostírá pro jednoho člověka navíc, to má být dle zvyku pro jakéhokoliv osamělého člověka, který by mohl neočekávaně přijít. Jelikož na Vánoce mají lidé držet při sobě, může tak přisednout a zúčastnit se večeře. Druhou variantou je také vzpomínka na již zemřelé členy rodiny, kdy prostřením talíře na ně tak pamatujete a jakoby s ním/ní večeříte také. Vstávat od štědrovečerního stolu je zakázáno, protože se věří, že ten, kdo vstane, do roka zemře.


Pouštění lodiček ze skořápek


Další moc pěkný zvyk, kdy si všichni členové rodiny vyberou skořápku s maličkou svíčkou, zapálí ji a pustí na vodu v míse. Pokud se lodičky drží při sobě, budou všichni příští rok pospolu, pokud se vydá na svoji cestu, stane se tak i jejímu majiteli. A potopí-li se, příští rok nebude moc šťastný, také to může znamenat nemoc či v nejhorším případě smrt. Také si můžete za pomocí lodiček zkusit věštit budoucnost. Vytvoříte si svoji lodičku, zeptáte se jí na otázku a poté pustíte na vodu. Když se lodička dostane na druhou stranu nádoby, odpověď je kladná.


Házení střevícem


Na Štědrý den se můžete jakožto svobodná dívka zeptat osudu, zda se během příštího roku vdáte. Tento zvyk je typicky český a velmi starý. Dívka hodí střevícem přes hlavu. Pokud střevíc dopadne patou směrem ke dveřím, zůstane příští rok doma, pokud špička směřuje ven ze dveří, bude se slečna vdávat a odejde od rodičů.


Rozkvetlá Barborka


Tradice říká, že když si dívka utrhne na sv. Barboru (4. 12.) větvičku třešně nebo zlatého deště, dá ji do vody a do Štědrého dne ji větvička vykvete, dívka se příští rok vdá.


Koleda


Tradice koledování sahá v českých zemích až do středověku a ještě v nedávné době byl tento zvyk součástí především venkovského prostředí. Koledníci obcházeli stavení, zpívali písně a za přání všeho dobrého dostávali od hospodářů výslužku. Hlavní dobou koledování bylo období mezi Štědrým dnem a svátkem Tří králů (tj. 24.12.-6.1.). Koledy se dnes zpívají jen u vánočního stromečku a i ty jsou stále častěji nahrazovány spíše pouštěním vánoční hudby. Všimla jsem si, že v zahraničí se koledování drží mnohem více, než je tomu u nás.


Ježíšek


K českým Vánocům patří od nepaměti Ježíšek. Ačkoliv se poslední dobou k nám dostává ze zahraničí vyobrazení Santa Clause, Dědy Vánoc, sv. Mikuláše a jiných, Ježíšek patří k našim nejtradičnějším tradicím. Jsem toho názoru, že bychom na našeho Ježíška zapomínat neměli a měli bychom udržovat svoji vlastní tradici. V jiných zemích, ať mají jakékoliv osoby předávající dárky, si je také drží. Ono to možná vypadá divně, když má dárky dávat malinké nahaté miminko, ale např. v Dánsku také dárky nosí jezulátko, tzv. Julemand s pomocí malých skřítků.


Návštěva mše svaté


V zahraničí i u nás lidé chodí na půlnoční mši svatou. O štědrovečerním dnu po slavnostní večeři se tak sejde celá rodina a zúčastní se mše svaté. Nejsem si jistá, jak moc se to u nás ještě drží, jelikož se u nás každý druhý hrdě hlásí k ateismu, ale můžu vám říct, že kostel o Štědrém dni má svoje neopakovatelné kouzlo a rozhodně jeho návštěvu doporučuji, klidně i když nejste věřící ;)


Vánoční cukroví


Článek čistě na téma vánočních receptů na cukroví jsem na blog dávala nedávno, takže mám ještě v čerstvé paměti, jak jsem byla překvapená, kolik máme druhů cukroví. Neznám rodinu, která by na Vánoce neměla vůbec žádné, ať už je domácí, kupované u cukráře nebo koupené v supermarketu. Co mě ale hrozně moc překvapilo je fakt, že naše klasické cukroví není v zahraničí moc známé, alespoň podle různých zahraničních webů jsem nabyla dojmu, že v zahraničí si malé kousky cukroví nedělají, spíše pečou cookies, různé řezy nebo dorty.


Betlémské světloBetlémské světlo každoročně putuje z místa Ježíšova narození - Betléma až do domácností všech, kteří si jej mohou vyzvednout v místním kostele. Plamínek z Betléma převážejí skauti. Já jsem vždy chápala Betlémské světlo jako znak dělení se a také jsem je jako dítě vždy brala jako posvátné. Každoročně si pro něj chodíme do kostela a zapalujeme jím všechny 4 adventní svíce na štědrovečerní tabuli.


Posílání vánočních pohlednic a přáníU nás už se pomaličku tento zvyk vytrácí a místo klasických papírových pohlednic a přání se posílají přání elektronická. Co se mi ale na tomto zvyku líbí je osobitost a fakt, že si někdo dal tu práci sepsat ručně přání (nebo ho dokonce vyrobit), poslat vám ho poštou a zaplatit i to otravné poštovné jen proto, aby vám udělal/a radost. Upřímně jsem vždy moc ráda, když před Vánocemi najdu nějaké pěkné přání v poštovní schránce. V zahraničí, hlavně Velké Británii je tento zvyk stále velmi silně dodržován, Britové jsou svými pohledy světově proslulí :)


Vánoční trhyVánoční trhy asi nejsou vyloženě tradicí nebo zvykem, ale už k Vánocům neodmyslitelně patří. Mnoho lidí jezdí na trhy právě proto, že je na nich úžasná vánoční nálada. Mezi ty nejkrásnější určitě patří tradiční trhy ve Vídni, kam se pořádají i zájezdy s cestovními kancelářemi. Ale i ty naše nejsou vůbec špatné, jsem ráda, že se čím dál více snaží organizátoři vyzdvihnout tradiční umění na úkor prodejců oblečení, které jsou často na trzích k vidění. Trhy se stánky, kde prodávají ručně dělané cukroví, ozdoby, dřevěné výrobky či jídlo, jsou podle mě ty nejlepší.Adventní kalendář / AdventUž samotné čekání na Štědrý den je úžasné, všude jsou světýlka, hrají se koledy a děti se nemohou dočkat, kdy si mohou otevřít další okýnko v adventním kalendáři. U nás často vidíme v obchodech klasické papírové s čokoládičkami, ale když se podíváme na internet, najdeme tam spousty nádherných kalendářů naplněných nejen sladkostmi, ale i dárečky či jak na fotce nahoře ozdobičkami na stromeček. Fantazii se meze nekladou a můžete být kreativní i vy při tvoření svého kalendáře. Já určitě udělám Johance domácí kalendář ;)


Vánoční punčochaPokud se nepletu, tato tradice u nás nemá moc zastánců. Jedná se o věšení vánočních punčoch, velkých vánočně zdobených ponožek, do kterých si rodina dává malinké dárky nebo sladkosti - dalo by se to přirovnat k našemu Mikuláši. Osobně se mi nápad moc líbí, člověk může do ponožky dát jen určité malé množství věcí, takže různé drobnůstky, blbinky a nebo již zmiňované sladkosti. Možná doma vánoční punčochy zavedeme s menší obměnou, že bychom punčochu naplnili dárečky nebo sladkostmi ne na Štědrý den, ale právě na sv. Mikuláše. Osobně totiž nejsem velkým zastáncem děšení malých dětí čerty natolik, že se chudinky rozpláčou, zvlášť, když celý svátek má být o sv. Mikuláši a ne o čertech.


Vánoční krabička

Put together a Christmas Eve Box for kids to open- include new pj's, a holiday book to read before bed, reindeer food to sprinkle in the yard, Santa's magic key.... lots of other ideas of things to include here, too!  Such a fun family tradition!

Tento nápad jsem našla na Pinterest.com a úplně mě dostal. Jedná se o to, že nachystáte svému potomkovi krabici, ve které budou všechny nezbytnosti pro Štědrý den - vánoční pyžamo, knížka, třeba i malinký dáreček, pochutiny nebo směs na horkou čokoládu s marshmallow. Možná vám to bude připadat ujeté, ale já jsem se plně rozhodla tento zvyk u nás zavést. A začnu už letos, ačkoliv je Johanka malinká a nic z toho mít nebude - už máme koupené oblečení na den i slavnostní na štědrovečerní večeři :)


Sušenky a mléko


Americký zvyk, kdy děti dají 24. 12. večer před odchodem do postele (v USA se dárky rozdávají ráno 25. prosince) na stůl nedaleko stromku pár cookies a sklenici mléka pro unaveného Santu a jeho soby. Osobně mi připadá tento malý detail hrozně roztomilý bez ohledu na to, pro koho sušenky jsou a možná ho doma zkusíme zakomponovat pro unaveného Ježíška :))


Dopis JežíškoviVynikající způsob, jak děti naladit na vánoční notu, navíc se dozvíte, co by si přáli (což není vždy hned patrné) a jako bonus je můžete začít schovávat na památku. Pamatuji si, když jsem našla jeden svůj hodně starý dopis Ježíškovi a hrozně jsem se u toho nasmála, rozhodně doporučuji ;) Navíc u nás existuje Ježíškova pošta na Božím Daru, kam můžete svůj dopis poslat a přijde vám zpět s originálním razítkem Ježíška.


Čtení vánoční knihyV zahraničí oblíbený zvyk, kdy si večer 24. prosince rodiče zalezou do postele k dětem a přečtou jim nějakou vánoční knihu. Myslím, že nemusí jít nutně o vánoční tématiku, ale že i klasické pohádky pro děti budou ideální. Sice u nás to bude až po rozbalení dárků na Štědrý večer, ale to by nemělo nikomu vadit - a nebo si můžete číst večer 23. Rozhodně chci Johance číst a to nejen na Vánoce, takže tento zvyk určitě u nás zavedeme.


Vánoční rodinné fotoVánoce jsou bezpochyby svátky rodiny a přátel, je to období, kdy více na své blízké myslíme, chceme jim udělat radost a strávit s nimi nějaký čas. Udělat tradici z takové banality jako je každoroční focení před vánočním stromečkem je podle mě milé a rodina si pak může po letech sednout a zrekapitulovat předešlé roky.


Uff, tak to bychom měli 24 vánočních zvyků a tradic nejen z české kotliny. Možná to tak nevypadá, ale shromáždění a přemýšlení nad všemi zvyky mi dalo hodně zabrat, doufám, že se vám tak článek líbil. Dejte mi vědět, jaké zvyky doma máme, každá rodina dělá na Vánoce "něco svého" a já se chci nechat inspirovat ;)


Žádné komentáře :

Okomentovat

Děkuji všem za vaše komentáře! :)