20. března 2016

DIY Mimoň z ponožek

Krásné ráno!

Mimoni jsou momentálně všude, buď je milujete nebo nesnášíte. Mě osobně nijak extra nevzrušují, ale naše dcera je z nich nadšená. A jako na zavolanou jsem na Facebooku narazila na návod, jak vytvořit vlastního Mimoně z ponožek. To jsem velmi ocenila, protože hrozně ráda Johance hračky šiju a vyrábím sama, tak jsem se do toho pustila. A říkala jsem si, že to rovnou nafotím, abych mohla postup vyrábění dát i sem :) Takže pokud máte Mimoně rádi a nechce se vám utrácet zbytečně moc peněz za plyšáka z obchodu, můžete si udělat jednoho doma ;)Co budete potřebovat:

- 1 pár žlutých ponožek a 1 pár modrých ponožek
- pin-pongový míček nebo polystyrénovou kuličku
- šedý a černý filc
- 2 malé knoflíky
- jehlu a nitě v barvě ponožek
- tavnou pistoli
- hnědý, černý a bílý lak na nehty
- nůžky
- vycpávka do polštářů (postačí i zbytky látek pokud nemáte)Jak na to:

Žlutou ponožku vycpěte pořádně vycpávkou přibližně do úrovně paty a odstřihněte nůžkami zbytek ponožky.Za pomocí obyčejného rovného stehu přistehneme okraj. Opatrně zatáhneme za nit a stáhneme tím konec ponožky. Prstem vmáčkneme nezapravený okraj ponožky dovnitř, aby to netrčelo. Zapošijeme, aby se díra nerozevřela.
Z šedého filcu si vystřihneme 2 obdélníky, které přehneme napůl a sešijeme.
Sešitý obdélník složíme napůl a tím vytvoříme kroužek. Oba kroužky k sobě přišijeme.Nyní aby nebyly budoucí brýle moc placaté, vycpeme oba kroužky kouskem vaty.
Aby vata nevypadla, sešijeme okraj klasickým rovným stehem.
Nyní rozpůlený ping-pongový míček nebo polystyrénovou kuličku vložíme zezadu do brýlí a přilepíme tavnou pistolí.Hotové brýle s očima přilepíme na žluté tělo. Můžeme je i přišít, ale tavnou pistolí je to rychlejší :)Ze dvou malých šedých čtverečků srolujeme maličké roládky a zafixujeme okraj tavnou pistolí. To budou okraje brýlí.

Změříme si délku kolem hlavy vašeho Mimoně a podle toho vystřihneme úzký pásek z černého filcu.Tavnou pistolí (nebo nití) připevníme černý pásek k oběma okrajům brýlí. Doporučuji také přilepit či přišít zezadu na hlavě, aby pásek nesjížděl.Spoj zamaskujeme vytvořenými roládkami, které přilepíme hned za okraj brýlí.Teď se vrhneme na lacláče. Z modré ponožky odstřihneme špičku.

Ustřiženou špičku modré ponožky nasadíme na žluté tělo.Okraj ohneme dovnitř a přišijeme ke žluté ponožce malým stehem.Z druhé modré ponožky vystříháme další vrstvu kalhot s laclem. Boky by měly být trochu nižší než u předchozího kousku, ale předek a zadek je vyšší.Přišijeme na místo stejně jako předchozí díl, okraje přehneme dovnitř.Z modré ponožky vystřihneme dva úzké proužky, které sešijeme a otočíme na líc, aby tvořily dvě dlouhé tenké rourky. To budou naše kšandy. Délky jednotlivé kšandy změříme od rohu předního laclu po roh zadního.
Na jeden konec jednotlivé kšandy přišijeme malý knoflík, to bude přední část kšandy.Z černého filcu vystřihneme 4 ručičky.Pár sešijeme k sobě. Nemusíme ani otáčet sešité ručky naruby, vypadají dobře i takto. Můžeme je trochu vycpat, já je nechala bez vycpávky.Ze žluté ponožky vystřihneme další dva delší úzké proužky, které přehneme na polovinu a sešijeme.Proužky otočíme na rub a přišijeme z jedné strany k ručičkám z filcu. Ručky pak vycpeme vycpávkou.
Nožky vytvoříme ze dvou krátkých proužků z modré ponožky, které přehneme na polovinu a sešijeme.Botky uděláme z černého filcu. Vystřihneme dvakrát tvary podle fotografie - každá botka se skládá ze dvou částí - vrchní a podrážky.Nejdříve sešijeme vrchní číst boty a k tomu přišijeme podrážku. Hotové boty přišijeme k již vytvořeným nohavicím z modré ponožky.Nožky vycpeme.Přišijeme kšandy k laclům - k přednímu dílu konec s knoflíkem, k zadnímu druhý konec.
Nožky přišijeme ke spodní části Mimoně. Ty moje jsou po zhodnocením s fotkou trochu moc dlouhé, takže je můžete udělat mnohem kratší a tlustší :)
Pod přišité kšandy našijeme ručky, steh pěkně schováme pod kšandu.
Nyní si vyšijeme pusinku, jednoduchým stonkovým stehem a hnědou vyšívací bavlnkou nebo nití.Našemu Mimoňovi chybí jen očička. Ty uděláme lakem na nehty (popř. fixem).Duhovku vybarvíme hnědým lakem (popř. jakýmkoliv jiným dle vašeho uvážení). Necháme opravdu poctivě zaschnout.Zorničku vytvoříme černým lakem na nehty.A nakonec malá bílá tečka, která dodá očím jiskru.
A je hotovo, váš úplně vlastní a domácí Mimoň je na světě :) Tady tomu jsem ještě později udělala lobotomii (ustřihla trochu ponožky na hlavě) a dovycpala ho pořádně, protože byl takový nějaký málo tlustý, ale to záleží jen na vás, jak moc tlustého ho budete chtít :)Snad se vám tento foto-návod líbil, pokud jste milovníkem Mimoňů, předpokládám, že vám to udělá radost, nebo se do toho můžete pustit a darovat ho někomu známému, o kom víte, že Mimoně má rád.

Já jsem ho udělala své dcerce Johance, která ačkoliv je jsou jí teprve necelé dva roky, Mimoně miluje. A jelikož jsem nechtěla za kupovaného v obchodě dávat 350,- Kč při stejné velikosti, udělala jsem jí domácího. Celková cena za materiál by se mohla pohybovat tak kolem 100,- Kč, takže se to vyplatí. Navíc máte něco malého, co jste vytvořili sami. A to je podle mě ten nejlepší dárek.


3 komentáře :

Děkuji všem za vaše komentáře! :)