29. října 2014

Vanilkové domácí makronky tří barev

Krásné ráno!

Dneska opět recept, zkusila jsem mistrovské dílo mezi cukráři - makronky. Recept je normálně poměrně složitý a je nutné dodržovat váhy a přípravu do posledního puntíku. Já si vybrala zjednodušený recept od mých oblíbených kluků ze Sorted Food, od kterých mám kuchařku, kterou jsem dostala loni k Vánocům. Ti trochu "zfalšovali" a zjednodušili přípravu a tak jsem se nebála pustit se do toho i já. Ráda bych je totiž letos podávala po Štědrovečerní večeři jako dezert, tak musím trénovat. 
Budu upřímná, nepovedly se mi všechny na 100% a rozhodně nevypadají jako z pravé francouzské cukrárny, ale dobré byly a já mám ještě možnost je zkusit několikrát před Vánoci, kdy budou perfektní :)

Budeme potřebovat:
- 3 bílky
- 75 g cukru krystal
- 125 g pomletých mandlí (nebo rovnou koupené mouky)
- 175 g cukru moučka
- vanilkové aroma
- jedlé barvivo (já si půjčila od mamky gelové barvy a jsou perfektní)
- náplň dle chuti (já použila Nutellu, povidla a rybízový džem)

Poznámka k mandlím: Jelikož již pomleté mandle stojí poměrně dost peněz, můžete použít mandle celé neloupané a pomlít je. Abyste se zbavili kůže, nechte mandle pár minutek povařit ve vodě, vložte je do ručníku či utěrky a třete :) Kůže se krásně a jednoduše sloupne.
Já jsem byla lenoch a mandle jsem pomlela v robotu bez loupání, proto mám směs tak tmavou. O nic nejde, jen nebudou makronky tak sněhově bílé, což v tomto případě nevadí, protože jsem je stejně barvila.


Jak na to:

Oddělte bílky od žloutků a vyšlehejte v čisté misce dokud nebude sníh pevný a lesklý. Můžete přidat špetku soli, aby byl sníh pevnější.


Přidejte do sněhu 75 g cukru krystal a šlehejte, dokud nejsou ve sněhu krystalky cukru znát.Přidejte mleté mandle a cukr moučku a opatrně promíchejte gumovou stěrkou tak, aby v těstě zůstalo co nejvíce vzduchu a bylo stále nadýchané. Nakonec přidejte vanilkové aroma a zapracujte ho stejným způsobem do těsta.Rozdělte si těsto do tří misek a obarvěte dle svého výběru. Já zvolila fialovou, oranžovou a zelenou. Gelové potravinářské barvy jsou naprosto perfektní, stačí jich totiž hrozně málo k dosažení velmi syté barvy a nezanechávají žádnou pachuť.Předehřejte si troubu na 160°C, na plech vložte pečící papír a za pomocí zdobícího cukrářského sáčku a špičky vytvořte na plechu kolečka. Snažte se o co nejsouměrnější tvary a počítejte s tím, že potřebujete sudý počet, abyste je mohly následně slepovat.
Před vložením do trouby se doporučuje plech z nízké výšky upustit na linku tak, aby se vytvořily okraje typické pro makronky a všechny vzduchové bublinky se dostaly na povrch.

Pečte cca 15 minut, poté vyndejte a nechte zchladnout.
Jakmile jsou makronky vychladlé, můžete je začít spojovat. Tady záleží jen na vás a vašich chutích, můžete použít krémy máslové, šlehačkové nebo jako já použít džem, Nutellu, atd...A je hotovo, zde na talíři všechny tři varianty. Nevím čím to přesně bylo, ale druhá várka (oranžové a pár zelených makronek) se mi nepovedla, nafoukly se a poté při vyndání a zchladnutí se propadly. Opravdu nevím, jak se mi to povedlo, když jsem je pekla stejně jako ty první a ty vyšly z trouby perfektně :)

Makronky chutnaly výtečně, jsou to vlastně sněhové pusinky, které nejsou tak přeslazené a chutnají po mandlích. V puse se přímo rozpouštějí a i když to není zrovna dvakrát zdravé cukroví, čas od času si ho ráda dopřeji :) Upřímně bych hrozně moc ráda jela do Francie a zkusila ty opravdové, protože jsem je vlastně nikdy neměla.Doufám, že se vám recept líbil a že si je třeba někdy zkusíte.


5 komentářů :

 1. Ty fialové už jsou skoro perfektní! Pokud budeš chtít, můžeš příště vyzkoušet můj recept :) http://klarapece.blogspot.cz/2014/08/macarons-2.html

  Přeji hodně štěstí při zkoušení, makronky jsou potvory :D

  Klára z Klára peče

  OdpovědětVymazat
 2. Moc krásný článek. Dodnes jsem nebyla schopná se někam podívat, co to ty slavné makronky jsou. Tak konečně to vím a recept nevypadá vůbec složitě, takže je někdy taky zkusím :) Tvůj blog se mi fakt moc líbí.
  blog Měj se ráda

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuji za pochvalu Radko, jsem ráda, že se ti blog líbí! :) Měj se krásně :)

   Vymazat

Děkuji všem za vaše komentáře! :)